EDK - Jarosław

Na Kalwarię przez Gruszową

Rejon - Jarosław

Wróć

Początek
Jarosław

Koniec
Kalwaria Pacławska

Długość trasy
62 km

Suma podejść
1140 m

Data EDK

Godzina mszy

Trasa

Trasa

Jarosław – Kidałowice – Morawsko – Łowce – Tapin – Wola Maćkowska – Reczpol – Krasice – Olszany – Brylińce – Gruszowa – Huwniki – Kalwaria Pacławska.

Informacje dodatkowe o trasie

Trasa o długości 63 km rozpoczyna się w Jarosławskim Opactwie a celem jest Sanktuarium Matki Bożej i Klasztor Zakonu Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Pierwszy odcinek prowadzi z leżącego w Dolinie Sanu Jarosławia do kościoła w Tapinie. W drugim odcinku wychodzimy na garb Podgórza Rzeszowskiego, potem Pogórza Dynowskiego i po zejściu z niego znów trafiamy na San, który przekraczamy po wiszącym moście w Krasicach. Trzecia część trasy to przejście przez grzbiet Pogórza Przemyskiego przez Gruszową do Huwnik, gdzie w bród przekraczamy rzekę Wiar. Za Wiarem wkraczamy w Góry Sanocko-Turczańskie, w których położona jest Kalwaria Pacławska. Od brodu do Kalwaryjskiego Sanktuarium ostatnie, długie podejście wąską drogą asfaltową.

Drogi asfaltowe stanowią około 1/3 długości trasy. Reszta, to drogi szutrowe i drogi gruntowe i leśne oraz ścieżki. Na kilku odcinkach może wystąpić duże błoto.

Trasa zalecana jest dla uczestników, którzy mają dobrą kondycję fizyczną, doświadczenie w wędrówkach górskich oraz dobrą orientację w terenie. Wskazane zabranie ze sobą mapy i kompasu lub urządzenia nawigacyjnego z mapą terenu i trasą. Mogą się przydać kije trekingowe.

Do Jarosławia można dojechać pociągiem lub autobusem. Odległość z dworca kolejowego i autobusowego do Opactwa wynosi niecałe 2 km. Osoby przyjeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Opactwie.  Do Kalwarii Pacławskiej nie docierają środki transportu publicznego. Możliwość noclegu w Domu Pielgrzyma po wcześniejszej rezerwacji lub w kwaterach prywatnych.

Na trasie brak miejsc, w których można by skorzystać z transportu lub schronienia w nocy. Niezbędne jest zapewnienie sobie wsparcia na okoliczność przerwania drogi. Zaleca się zabranie ciepłej odzieży i osobistego sprzętu ratowniczego np. koca termicznego, apteczki. Na zalesionych grzbietach poza terenami zamieszkałymi fragmenty trasy mogą być trudne orientacyjnie. Na długich odcinkach trasy brak możliwości dojazdu na trasę samochodem osobowym.

Krótki odpoczynek i ciepła herbata czeka na pielgrzymów w kościele w Tapinie [20 km].  W miejscowości Olszany [46 km] jest stacja paliw, gdzie można coś kupić i skorzystać z ubikacji. W lasach możliwość spotkania dzikich zwierząt: zwierzyny płowej, wilków, dzików i niedźwiedzi.

W kilku miejscach na niewielkich odcinkach idziemy wzdłuż ruchliwszych dróg (droga 884 (Przemyśl – Dynów) w Rzeczpolu, droga nr 28 Przemyśl – Krosno w Olszanach.

Rejon

Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu

Adres parafii

ul. Benedyktyńska 5
37-500 Jaroslaw

Koordynator

Paweł Hajnus

Informacje dodatkowe o trasie


Jaroslaw.EDK 2020 - Komunikat w związku z panującą pandemią koronawirusa

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że nasze spotkanie na Mszy Świętej w gościnnych murach Jarosławskiego Opactwa, wspólna modlitwa i wyjście w drogę musi zostać odwołane.

Chcemy natomiast 20 marca o godzinie 20:00 trwać na adoracji i modlitwie, tam gdzie to będzie możliwe, samotnie lub z najbliższymi.

Pozostawiamy możliwość odebrania pakietów (opis trasy, rozważania, opaska, certyfikat uczestnictwa) w sekretariacie Opactwa (dni powszednie od 9 do 16) oraz po Mszy Świętej wieczornej (czyli około 18:15 - 18:30).
Każdy z was może zdecydować czy i kiedy wyruszy indywidualnie na drogi EDK. Nie widać powodów, dla których ta forma modlitwy miałaby być niewskazana czy stanowić zagrożenie rozszerzania się wirusa, sięga natomiast wprost do początków EDK.

Zapraszamy na nocną audycję "Duchowa EDK", 20 marca od godziny 21:30 do godziny 2:00 w nocy na antenie Radio Fara. Powędrujemy duchowo zarówno poprzez kolejne stacje rozważań EDK 2020, Drogi Przebaczenia, jak i po wszystkich trasach EDK z Jarosławskiego Opactwa. Liczymy na "światełka" waszych telefonów do studia. Zapraszamy, z nadzieją na łaskę przeżycia niezwykłej modlitwy w naszej wspólnocie.

Nasze trasy

Nazwa Rejon PoczątekKoniec Dystans
Na Kalwarię przez GruszowąJarosławJarosławKalwaria Pacławska62 km
Do Bazyliki Zwiastowania w LeżajskuJarosławJarosławLeżajsk47 km
Do Matki Bożej Łaskawej w LubaczowieJarosławJarosławLubaczów42 km
Na Kalwarię przez RybotyczeJarosławJarosławKalwaria Pacławska80 km
Do Bazyliki M.B. Bolesnej w Jarosławiu p. WierzbnąJarosławJarosławJarosław32 km
Do Matki Bożej Niepokalanej w HermanowejJarosławJarosławHermanowa58 km
Do M. B. Pocieszycielki w Wielkich OczachJarosławJarosławWielkie Oczy41 km
Do Archikatedry Przemyskiej p. JodłówkęJarosławJarosławPrzemyśl68 km
Do Sanktuarium w Jodłówce przez TuligłowyJarosławJarosławJodłówka48 km
Do Bożego Grobu w Przeworsku przez TryńczęJarosławJarosławPrzeworsk44 km
Do Sanktuarium M.B. Dobrej Nadziei w TuligłowachJarosławJarosławTuligłowy41 km
Do Bazyliki M.B. Bolesnej w Jarosławiu p. JagiełłęJarosławJarosławJarosław40 km
Do Archikatedry Przemyskiej przez DrohojówJarosławJarosławPrzemyśl45 km