Wczoraj odbyła się EDK

21 marca 2020

Wczoraj odbyła się EDK

W tym roku (2020) dzień wyjścia na EDK był bardzo nietypowy. Nie było specjalnej mszy św. dla uczestników. Niektórzy przyszli na wcześniejszą mszę św. połączoną z droga krzyżową o godz. 17:30 i po niej udali się na trasy. Inni wyruszali wprost ze swoich domów, pobierając wcześniej pakiety lub zaopatrując się w opisy i mapki ze strony internetowej.

W ubiegłych latach wyjście na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa było dużym wydarzeniem. Pierwsi uczestnicy zjawiali się już ok. godz. 18. W recepcji uwijało się kilkanaście osób, by sprawnie wydać pakiety z opisem trasy, rozważaniami, identyfikatorem i opaską odblaskową.

Było gwarnie i radośnie. Były spotkania po latach:  „Tak myślałam, że się tu dzisiaj zobaczymy”. Były spotkania niespodziewane: „O! ty też idziesz?” Podczas rozpoczynającej się o godz. 20:00 mszy św. tutejszy kościół ledwie mieścił uczestników.  Potem był pełny dziedziniec ludzi z kolorowymi plecakami, brzozowymi krzyżami i światełkami na czołach. W końcu kilkaset osób rozchodziło się w cztery strony świata na swoje trasy.

W tym roku recepcja zajmowała jeden stolik i tłoku przy nim nie było.

Krzyże, których zawsze brakowało, pozostały smutne w kąciku.

Na Ekstremalna Drogę Krzyżową zawsze możesz się wybrać. Sam lub w kilkuosobowej grupie. Pakiety czekają w Opactwie (do odebrania w sekretariacie w godzinach pracy lub po mszy św. w zakrystii).