Co to jest EDK?

22 lutego 2020

Co to jest EDK?

Ekstremalna Droga Krzyżowa stwarza każdemu uczestnikowi przestrzeń na spotkanie z Bogiem. Wychodząc na EDK nie wiesz, czy dojdziesz. Decydując się na wyjście w nieznane, pozwalasz sobie na utratę kontroli, która prowadzi do twojego indywidualnego spotkania z Bogiem. Wyruszając w drogę, angażujesz swoje ciało w modlitwę, bo ciało i duch tworzą jedność. Jest to forma ascezy, która może pomóc otworzyć się na Boga. Wychodzisz ze znanego w nieznane. Trudności nawigacyjne dodają poczucie niepewności i zagubienia. Dojdziesz? Nie wiadomo. Otwierasz się na nieznane. Musisz komuś zaufać. Już nie tylko sobie.

Podczas drogi pojawia się moment, w którym przestaje być Ci dobrze. Tracisz siły. Coś zaczyna boleć, marzniesz, zgubiłeś się, przysypiasz. Nogi odmawiają posłuszeństwa. Ciało słabnie. Silna wola maleje. Będzie jeszcze gorzej. Zadajesz sobie pytanie - czy iść dalej? A jeśli tak, to dlaczego?. Jest to pytanie o to, co dla Ciebie ważne. Ostatecznie to pytanie może Cię doprowadzić do Boga. Jeśli idziesz dalej ze względu na Niego, jest to akt wiary.

Pójdziesz w nocy. Noc jest intymna, w nocy jest trudniej, w nocy można się zgubić, w nocy jest niepewność.

Pójdziesz w samotności. Jezus szedł sam. EDK przechodzi się i przeżywa samemu. Jeśli kilka osób pójdzie wspólnie, każda z nich w duchu idzie samotnie.

Jednym z elementów EDK są rozważania, przygotowane specjalnie dla tej formy duchowości.

EDK rozpoczyna się Mszą Świętą. Eucharystia jest otwarciem się na obecność Boga i Jego pomoc.